Własny biznes – jak nie zagubić się w rozliczeniach firmy

Wlasny Biznes 28 stycznia 2016 0
Własny biznes – jak nie zagubić się w rozliczeniach firmy




Rynek stale się rozwija i wciąż powstają nowe działalności gospodarcze. Bez względu na aktualne trendy czy zapotrzebowania klientów, corocznie początkujący przedsiębiorcy otwierają własny biznes.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to jednak zadanie bardziej odpowiedzialne niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Oprócz tego, że całą odpowiedzialność związana z firmą spada na nas samych, musimy stale kontrolować wszystkie rozliczenia. Z tego powodu, każda działalność gospodarcza zatrudnia wykwalifikowaną księgową.

Własna działalność gospodarcza

Osoby aktywne zawodowo mają do wyboru różne opcje – mogą pracować na etacie albo prowadzić własną działalność gospodarczą. To drugie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, sami jesteśmy dla siebie szefem, a więc zyskujemy tutaj dużą niezależność. Samodzielnie ustalamy kierunek działania firmy, wyznaczamy sobie godziny pracy i zakres obowiązków. Kiedy już jednak zdecydujemy się na prowadzenie własnego biznesu, musimy zadbać o to, aby stale kontrolować budżet swojej firmy.

Obowiązki każdego przedsiębiorcy

Każdy przedsiębiorca ma obowiązki, które musi spełnić, aby w sprawny sposób prowadzić swoją działalność gospodarczą. Przede wszystkim musimy zdecydować się na określoną formę opodatkowania PIT. Może to być podatek na zasadach ogólnych, podatek liniowy lub zryczałtowaną formę opodatkowania. Ważne jest, aby pilnować terminów płacenia podatku. Co więcej, opłaty muszą być uiszczane we właściwym urzędzie skarbowym.

Rodzaje opodatkowania

Podatek dochodowy na zasadach ogólnych uważany jest za podstawową formę opodatkowania dochodu osoby fizycznej. W tym miejscu warto zaznaczyć, że osoba prowadząca własną działalność gospodarczą nadal jest osobą fizyczną. Podstawą zastosowania zasady ogólnej jest wyliczenie dochodu, przy czym dochód to osiągnięty przychód z prowadzonej działalności pomniejszony o koszt jego uzyskania. Wielkości przychodów i kosztów znajdują się w prowadzonej przez przedsiębiorcę ewidencji. Wysokość podatku wylicza się na podstawie wielkości uzyskanego dochodu, biorąc pod uwagę podstawowe wielkości, ogłaszane przez Ministra Finansów.

Nieco inaczej wygląda sprawa rozliczania w przypadku opodatkowania zryczałtowanego. Tym razem dochód to wartość przychodu, której nie pomniejszamy o żadne koszta jego uzyskania. Stawka, czyli wysokość ryczałtu zależy od rodzaju działalności. Podatek liniowy natomiast wynosi 19%. Taką stawkę płaci się bez względu na wielkość osiągniętego dochodu. Dochód jest obliczany w taki sam sposób jak w przypadku opodatkowania ogólnego.

Wykwaifikowany księgowy

Wybór właściwego rodzaju opodatkowania i odpowiednie obliczenie wysokości podatku wymaga kompetencji i rozległej wiedzy z obszaru księgowości. Zadania te będą o wiele prostsze do wykonania po ukończeniu kursu podatkowej książki przychodów i rozchodów w szkole Go Work. Jest on skonstruowany tak, aby w jego trakcie można było posiąść wiedzę praktyczną oraz teoretyczną. Stanowiska komputerowe i profesjonalne programy sprawiają, że kursanci są odpowiednio przygotowani do zawodu.

Kontrola nad rozliczeniami firmy to warunek konieczny, aby we właściwy sposób zarządzać jej budżetem. Z tego względu należy powierzyć to zadanie profesjonalnemu księgowemu, którego doświadczenie sprawi, że jego obowiązki będą wykonywane szybko i jednocześnie rzetelnie.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Skomentuj »