Inkubatory przedsiębiorczości wsparciem dla młodych przedsiębiorców

Wlasny Biznes 17 marca 2015 0
Inkubatory przedsiębiorczości wsparciem dla młodych przedsiębiorców




Co powinien uczynić młody człowiek, który ma dobry pomysł na biznes, ale nie wie, jak przystąpić do jego realizacji i obawia się niepowodzenia oraz utraty pieniędzy, jakie zainwestuje w swoją firmę? Powinien zgłosić się do inkubatorów przedsiębiorczości, które we wszechstronny sposób wspierają młodych w dążeniu do usamodzielnienia się na gruncie prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Czym są inkubatory?

Z definicji pojęcia inkubator należy wnioskować, że inkubatory przedsiębiorczości stwarzają kontrolowane, optymalne warunki do prowadzenia własnego biznesu. Pod względem formalnym, inkubatory przedsiębiorczości są wyodrębnioną jednostką, która w sposób kompleksowy wspiera początkujących przedsiębiorców. Zwykle w ich roli występują osoby młode, studenci i absolwenci wyższych uczelni, przy których zakładane są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.

Inkubatory wspierają przedsiębiorców już na etapie powstawania wizji biznesowej, aż do chwili uzyskania stabilności rynkowej. W ten sposób przebiega program inkubacji przedsiębiorczości. Szansę na rozwój w inkubatorach posiadają twórcy startupów, którzy na uczestnictwie w programie inkubacji mogą zyskać nie tylko pomoc w tworzeniu i prowadzeniu firmy, ale i cenne kontakty w swojej branży działalności gospodarczej, które w przyszłości mogą zaowocować intratnymi kontraktami czy możliwościami ekspansji zagranicznej ze swoim produktem lub usługą.

Cele działania inkubatorów

Inkubatory funkcjonują w ośrodkach akademickich w całym kraju, ale nie tylko. Można skorzystać z ich oferty także w mniejszych miejscowościach, gdzie spełniają rolę instytucji lokalnych mających na celu wspieranie przedsiębiorczości oraz wywieranie korzystnego wpływu na rozwój przedsiębiorczego klimatu na lokalnym rynku. Inkubatory zwiększają liczbę osób, które usamodzielniają się na rynku pracy, zakładając własną działalność gospodarczą. Automatycznie więc przyczyniają się one do spadku bezrobocia i pozytywnie wpływają na strukturę zawodową lokalnej społeczności.

Usługi dla studentów i absolwentów

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości realnie pomagają młodym ludziom w sprawdzaniu swoich sił w roli przedsiębiorcy, bez konieczności rejestrowania firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przy pomocy inkubatorów studenci mogą bez uruchamiania wysokich nakładów finansowych założyć firmę. Jeśli okaże się ona sukcesem rynkowym, mogą wyjść z programu inkubacji i otworzyć normalne przedsiębiorstwo, pod własnym nazwiskiem.

Inkubatory świadczą usługi w zakresie:

  • wsparcia założycielskiego,
  • wsparcia infrastrukturalnego działalności gospodarczej,
  • wsparcia biznesowego.

Oferta Inkubatorów Przedsiębiorczości kierowana jest do osób przedsiębiorczych, kreatywnych, o dużym potencjale biznesowym i potencjale wiedzy, którzy mają świetne pomysły na biznes i chcą je realizować w praktyce.

Takie osoby mogą zgłosić się do Inkubatorów i podpisać umowę na kolejne 24 miesiące. W zamian za stosunkowo niewielką opłatę miesięczną otrzymują oni:

  • możliwość prowadzenia działalności gospodarczej wraz z adresem siedziby firmy oraz prawem używania „Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości”, korzystania z zaplecza technicznego i sal konferencyjnych,
  • usługi sekretariatu i księgowości,
  • doradztwo w zakresie tworzenia własnej firmy i bieżącej jej działalności,
  • informacje dotyczące pozyskiwania funduszy na inwestycje,
  • promocję w mediach,
  • organizację konferencji i spotkań,
  • pomoc administracyjno-prawną, łącznie z przygotowaniem dokumentów związanych z założeniem normalnej działalności gospodarczej,
  • szkolenia i doradztwo indywidualne.

Jeśli okaże się, że młody przedsiębiorca sprawdza się w roli właściciela firmy, a jego produkty i usługi cieszą się zainteresowaniem klientów, może on zarejestrować działalność w CEIDG.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Skomentuj »