Czym są fundusze parasolowe?

Wlasny Biznes 7 listopada 2015 0
Czym są fundusze parasolowe?




Fundusze inwestycyjne są alternatywą dla lokat bankowych przy inwestowaniu posiadanych przez klientów środków finansowych. Wiążą się one z ponoszeniem wyższego ryzyka inwestycyjnego, ale też dają szansę na uzyskanie wyższego zysku. Jednym z typów funduszy inwestycyjnych są fundusze parasolowe. Jakie są ich cechy charakterystyczne?

Pojęcie funduszy parasolowych

Z języka angielskiego fundusze parasolowe określane są mianem umbrella fund, a nazwa ta określa fundusz inwestycyjny, w którym są wydzielone subfundusze realizujące różne polityki inwestycyjne. Dzięki temu klient inwestujący w fundusz parasolowy może w praktyce w jego ramach inwestować w różne subfundusze, m.in.:

  • subfundusz akcji,
  • subfundusz zrównoważony,
  • subfundusz obligacji,
  • subfundusz sektorowy i podobne.

Pozwala to w razie zaistnienia określonej sytuacji rynkowej na przenoszenie środków finansowych pomiędzy subfunduszami, bez konieczności płacenia podatku od dochodów. Podatek pobierany jest przez fiskusa w momencie, kiedy klient zdecyduje się na wycofanie gotówki z funduszu parasolowego. Przez taką konstrukcję funduszy z wydzielonymi subfunduszami spełnione są zasady optymalizacji podatkowej przy konwersji jednostek uczestnictwa między subfunduszami o różnym profilu inwestycyjnym. Jeśli nastąpi strata w jednym subfunduszu, a w innym zysk, podatek naliczony zostanie wyłącznie od różnicy pomiędzy zyskami, a stratami. Jeśli na przykład na subfunduszu akcji w danym roku ponieśliśmy stratę w wysokości 20 proc. kapitału, zaś w kolejnym roku wypracowaliśmy zysk na subfunduszu obligacji w wysokości 20 proc., to podatek nie zostanie naliczony, ponieważ różnica między początkowym kapitałem a kapitałem na wyjściu będzie ujemna i nie będzie występował zysk do opodatkowania.

Tylko fundusz parasolowy, nadrzędny względem innych subfunduszy posiada osobowość prawną (informacje o przykładowym funduszu: http://raiffeisenpolbank.com/klienci-indywidualni/inwestycje/fundusz-raiffeisen-sfio-parasolowy)

Decyzje w gestii inwestora

Inwestor dokonujący inwestycji posiadanego kapitału w subfundusze zgromadzone w jednym funduszu parasolowym, może w dowolny sposób inwestować w takim trybie, który mu odpowiada pod względem ponoszonego poziomu ryzyka i możliwych do wypracowania dochodów. Może podjąć decyzję, kiedy zainwestować swoje pieniądze, w który subfundusz, w którym towarzystwie i w jaki sposób kupić jednostki. Może sprzedać je lub przetransferować środki finansowe z jednego subfunduszu do innego, kiedy uzna to za stosowne.

Podatki w funduszach parasolowych

Inwestując w jednostki funduszy inwestycyjnych i sprzedając je, chcąc zainwestować w fundusz prowadzący nieco inną politykę, należy zapłacić podatek dochodowy. Natomiast przy konwersji jednostek nie płaci się podatku od zysków kapitałowych, nawet jeśli zostaną one wypracowane z tytułu inwestycji w subfundusze skupione w ramach jednego funduszu parasolowego. Tego typu fundusze umożliwiają odroczenie konieczności uiszczenia podatku dochodowego w czasie, do momentu całkowitego, ostatecznego zakończenia prowadzonej inwestycji.

Dodatkową korzyścią podatkową jest to, że podatek płacony jest od różnicy pomiędzy zyskiem a stratą ze wszystkich subfunduszy w funduszu parasolowym. Konstrukcja funduszy parasolowych umożliwia odpisywanie strat, jeśli zdecydujemy się na nietrafioną inwestycję. Warunkiem jest pozostawienie pieniędzy w systemie i dalsze ich inwestowanie.

Inwestowanie w subfundusze funduszy parasolowych jest możliwe bezpośrednio w TFI albo na platformach inwestycyjnych, prowadzonych m.in. przez banki.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Skomentuj »