Własna firma – jak zacząć?

Wlasny Biznes 4 stycznia 2015 0
Własna firma – jak zacząć?




Prowadzenie własnej działalności gospodarczej pozwala na uniezależnienie się od pracodawców oraz rozpoczęcie pracy na własny rachunek, co z jednej strony wiąże się z możliwością pozyskania wysokich dochodów, ale z drugiej przedsiębiorca bierze na siebie wszelkie koszty i ryzyko niepowodzenia całej inwestycji. Jak osoby, które zdecydowane są na spróbowanie swoich sił jako przedsiębiorca, powinny zarejestrować firmę w urzędzie? Jakie formalności są z tym nierozerwalnie związane?

Pierwszy krok – wniosek do CEIDG

Ewidencję Przedsiębiorców zastąpiono Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej. Jest ona organem, do którego składa się wnioski o zarejestrowanie działalności gospodarczej. Wystarczy jeden dokument – CEIDG-1, aby móc tego skutecznie dokonać. Większość formalności można zrealizować w trybie online, przez internet. We wniosku podaje się:

  • dane osobowe właściciela lub wspólników, w tym imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, numer PESEL,
  • dane firmy, jej nazwę, adres siedziby i adres korespondencyjny,
  • przedmiot działalności, w postaci aktualnych kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD.

W Polskiej Klasyfikacji Działalności znajdują się pięcioelementowe kody literowo-cyfrowe oznaczające rodzaje działalności gospodarczej. Ważnym punktem do wypełnienia w CEIDG-1 jest wpisanie metody opodatkowania przyszłych przychodów lub dochodów firmowych podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Do wyboru młody przedsiębiorca ma przy tym opodatkowanie:

  • na zasadach ogólnych, według dwustopniowej skali podatkowej 18 i 32%,
  • podatkiem liniowym, według jednolitej stawki 19%,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • kartą podatkową.

Wniosek CEIDG-1 można wypełnić na stronie www.firma.gov.pl, gdzie znajduje się też instrukcja obsługi aplikacji wnioskowej. Po wypełnieniu, wniosek trzeba podpisać z wykorzystaniem podpisu elektronicznego lub własnoręcznie, udając się w tym celu do urzędu miasta lub urzędu gminy. Po złożeniu podpisu w urzędzie, należy podać urzędnikowi swój numer wniosku.

Można też wypełnić papierowy wniosek rejestracyjny w dowolnym urzędzie miasta lub gminy i od razu go podpisać.

Co dalej?

Po wypełnieniu dokumentu rejestracyjnego do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, młody przedsiębiorca ma 7 dni na rejestrację w Zakładzie Ubezpieczeń społecznych oraz w Urzędzie Skarbowym, jeśli musi lub chce być płatnikiem podatku VAT bądź chciałby odprowadzać podatek dochodowy od osób fizycznych w innej formie niż skala podatkowa. Po kilku dniach od dokonania rejestracji w CEIDG przedsiębiorca powinien otrzymać zawiadomienie o nadaniu numeru REGON przez Główny Urząd Statystyczny. Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej w CEIDG nie pociąga za sobą żadnych opłat.

Zgłoszenie do Urzędu Skarbowego jako płatnika podatku VAT wymaga wypełnienia i dostarczenia do właściwego fiskusa formularza VAT-R, który jest zgłoszeniem rejestracyjnym w podatku od towarów i usług zarówno dla celów transakcji krajowych, jak również celem uzyskania numeru dla transakcji wewnątrzwspólnotowych VAT-UE. Obecnie nie pociąga to za sobą dodatkowych kosztów.

Kolejny krok to rejestracja w ZUS nowo otwieranej firmy. Co prawda, formularz CEIDG-1 zgłasza przedsiębiorcę do ZUS jako płatnika składek, ale on sam musi wypełnić jeszcze druk ZUA, aby zgłosić się do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

Formalności związane z zakładaniem działalności gospodarczej w Polsce obecnie zostały znacznie ograniczone, a co najważniejsze, nie wymagają uiszczania wysokich opłat.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Skomentuj »