Pomysł na biznes – nauka jazdy konnej

Wlasny Biznes 2 września 2015 0
Pomysł na biznes – nauka jazdy konnej
Sport jest coraz bardziej modny w Polsce. Najpopularniejsze jest przy tym bieganie oraz jazda na rowerze, niemniej również i inne dyscypliny mają swoich zwolenników. Wśród dzieci i prawdziwych elit świata show biznesu i polityki czy dziennikarstwa, modna stała się jazda konna. Dlatego pomysł otwarcia własnej stadniny może przynieść określone profity finansowe właścicielom. Dobrze by było, gdyby osoba zamierzająca założyć centrum nauki jazdy konnej dla dzieci i dorosłych posiadała własny dom ze stajnią i dużym wybiegiem oraz lubiła konie. Jeśli na dodatek posiada określone uprawnienia lub jeździ czy jeździła konno, to taki biznes jest jak najbardziej dobrym pomysłem na zawodowy sukces i sposobem na zarabianie na życie.

Zarabianie na swoich pasjach

Jazda konna dla wielu osób jest pasją. Od dzieciństwa szlifują one swoje umiejętności jeździeckie i cały wolny czas spędzają w stadninie. Takie osoby swoją miłość do koni są w stanie przekazać i innym ludziom – swoim uczniom. Zarabianie pieniędzy na swojej pasji to idealne warunki dla rozwoju zawodowego. Praca nas nie męczy, ale sprawia prawdziwą przyjemność. Nie każdy ma szansę pracować w takim charakterze i w taki sposób. Jeśli własna stadnina z nauką jazdy konnej rozwinie się, będzie dostarczała właścicielom regularnego, wysokiego dochodu.

Jak zacząć?

Po pierwsze, stadninę z nauką jazdy konnej powinni zakładać ci, którzy lubią konie, nie boją się ich i potrafią na nich jeździć. Szkółka jazdy konnej to bowiem nie tylko przyjemność – nauka innych, jak jeździć na koniach, ale konieczność ich czyszczenia, karmienia, sprzątania boksów w stajni, czy też codziennego ujeżdżania, bez względu na panującą na zewnątrz pogodę.

Kiedy wiemy, że będziemy w stanie opiekować się końmi i uczyć jeździectwa innych, choćby w formie rekreacyjnej, możemy rozpocząć starania o założenie szkoły jazdy konnej. W pierwszej kolejności zadbajmy o odpowiednie miejsce. Optymalnie byłoby, gdyby przedsiębiorca posiadał dom na wsi, z dużą działką, na której stoi lub można zbudować stajnię dla co najmniej 2-3 koni oraz wybieg. To na początek wystarczy, aby rozpocząć działalność w formie centrum nauki jazdy konnej. Taka firma będzie podlegała wpisowi do rejestru działalności gospodarczej – do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorca będzie płacił podatek dochodowy od swoich zarobków oraz składki na ubezpieczenia społeczne – za siebie i ewentualnie zatrudnianych pracowników.

Koszty

Budowa stajni, wybiegu oraz zakup koni to duże koszty, które można pokryć ze środków własnych młodego przedsiębiorcy lub postarać się o uzyskanie dotacji – np. z Unii Europejskiej czy z środków krajowych. Składając dobry biznes plan szkółki jazdy konnej do Urzędu Pracy w swoim mieście lub gminie, można uzyskać nawet 40 tys. zł bezzwrotnej dotacji. Pieniądze należy przeznaczyć na budowę lub wyposażenie lokalu na potrzeby firmy, czyli w tym przypadku stajni i wybiegu, na zakup koni i całego wymaganego osprzętu:

  • Siodeł,
  • Kasków,
  • Kamizelek itp.

Jeden koń wraz z transportem kosztuje od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zwierzęta można kupić od hodowców.

Kosztem będzie zatrudnienie osób prowadzących naukę jazdy – po 2500 zł za osobę – wynagrodzenie plus koszty zatrudnienia.

Zakres działalności

Szkoła jazdy konnej może prowadzić zajęcia przeznaczone dla małych dzieci, młodzieży, dorosłych czy dla osób o zaawansowanym poziomie jeździectwa. Jedna lekcja jazdy na lonży, przeznaczona głównie dla dzieci kosztuje od 25 do 50 zł. Lekcja trwa zaledwie 30 minut. Minimum 50 zł płacimy za klasyczną godzinną naukę jazdy. Można też prowadzić oprowadzanie na koniu dla dzieci – 10 zł za 10-15 minut siedzenia dziecka na kucyku.

Jazda konna jest ciekawą, niestandardową formą aktywności fizycznej, zdobywającą coraz więcej zwolenników, a nawet entuzjastów.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Skomentuj »