Nowe technologie szansą na telepracę

Wlasny Biznes 5 listopada 2015 0
Nowe technologie szansą na telepracę
Rozwój Internetu i wszelkich nowoczesnych technologii sprawił, że obecnie wykonywanie wielu zawodów wcale nie musi wiązać się z koniecznością osobistej obecności pracownika w zakładzie pracy.

Można pracować bezpośrednio z domu, lub z dowolnego miejsca, w którym pracownik ma dostęp na przykład do komputera z Internetem. Telepraca nie musi być kojarzona obecnie z dużymi centrami telefonicznymi, tzw. call center, ale z pracą wykonywaną na odległość.

Kodeks pracy w Polsce reguluje warunki zatrudniania telepracowników i wyposażania ich stanowiska pracy. Dla pracodawców zatrudnianie takich osób może nieść za sobą oszczędności, ponieważ nie trzeba tworzyć im stanowiska pracy w firmie. Wystarczy na przykład zapewnić im dostęp do komputera z siecią internetową i odpowiednim oprogramowaniem użytkowym, aby spokojnie mogli wykonywać nakładane na nich obowiązki zawodowe.

Należy podkreślić, że nowoczesne technologie coraz częściej dają realne szanse na uzyskanie pracy tym osobom, które z różnych względów muszą pozostawać w domu. Są to między innymi młode matki, które sprawują osobistą opiekę nad swoimi dziećmi, osoby opiekujące się seniorami, czy niepełnosprawni. Wszystkie te osoby mogą być aktywizowane zawodowo, ale jednocześnie nadal będą miały możliwość opieki nad dziećmi, osobami starszymi, czy też sobą samym. Dla wielu osób niepełnosprawnych ruchowo dom przestał być tym samym więzieniem, ale równorzędnym miejscem pracy, w którym mogą realizować swoją karierę zawodową.

Co więcej, telepraca umożliwia wykonywanie pracy zawodowej dla najlepszych w branży. Znosi jakiekolwiek bariery geograficzne i lokalizacyjne. Nie ważne, czy nasz pracodawca ma siedzibę w tym samym mieście, województwie, czy nawet kraju. Kontakt telefoniczny i internetowy jest wystarczający dla zlecania pracy i przekazywania jej efektów do pracodawcy przez telepracownika. Firmy zagraniczne mogą dzięki telepracy wyszukiwać najlepszych specjalistów w branży i zatrudniać ich na odległość. Praca zdalna powoduje też, że można zawsze być w pracy, nawet opalając się na plaży gdzieś w egzotycznym kraju. Jest to sposób na łączenie przyjemności z pożytecznością. Często pracownik musi wykonać swoją pracę, a ma zaplanowany urlop. Praca zdalna pozwala mu nie rezygnować z planów wyjazdowych, o ile w miejscu docelowym pobytu ma on dostęp do telefonu i sieci internetowej.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Skomentuj »