Myślisz o franczyzie? Zobacz, co wchodzi w skład pakietu franczyzowego

Wlasny Biznes 29 marca 2016 0
Myślisz o franczyzie? Zobacz, co wchodzi w skład pakietu franczyzowego
Chcesz rozpocząć własny biznes, jednak obawiasz się ryzyka związanego z niepewnością inwestycji? Postaw na sprawdzone rozwiązanie – otwórz działalność bazującą na franczyzie, która daje ci dostęp do pakietu franczyzowego.

Franczyza to sposób na prowadzenie własnego biznesu pod znanym logo, który cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z faktu mniejszego ryzyka niepowodzenia oraz dostępu do gotowego pakietu franczyzowego. Dzięki temu twój wkład w rozkręcenie działalności jest dużo mniejszy. Ponadto możesz liczyć na korzystne warunki współpracy z dostawcami, np. decydując się na otwarcie sklepu działającego pod szyldem Topaz.

Pakiet franczyzowy, czyli co?

Pakiet franczyzowy (licencja franczyzowa) to istota franczyzy. Obejmuje bowiem kompletną koncepcję prowadzenia działalności przekazywaną franczyzobiorcy przez franczyzodawcę.

  • Znak towarowy (marka)

W ramach podpisanej umowy, franczyzodawca użycza franczyzobiorcy znaku towarowego. To pod szyldem konkretnej marki realizowana będzie działalność. Dzięki temu, że jest to najczęściej rozpoznawalny znak towarowy, zwiększa się prawdopodobieństwo osiągnięcia biznesowego sukcesu. Klienci dobrze kojarzący daną markę, są bardziej skłonni do skorzystania z oferty. Ty – jako franczyzobiorca – masz w ten sposób ułatwiony start biznesowy.

  • Know-how

Decydując się na otwarcie biznesu franczyzowego, otrzymujesz także dostęp do know-how, czyli użytecznej wiedzy. Dzięki temu dowiesz się, jak prowadzić biznes w ramach franczyzy. I w tym przypadku zapewnia ci to łatwiejszy start, ponieważ możesz korzystać ze sprawdzonych rozwiązań dotyczących zarówno samego prowadzenia biznesu, jak i oferowanych produktów / usług.

  • Podręcznik operacyjny

Podpisując umowę franczyzową, w jej ramach otrzymujesz także dostęp do podręcznika operacyjnego. Jest to zbiór zasad, zgodnie z którymi franczyzobiorca musi prowadzić działalność franczyzową. Bardzo często podręcznik ten wyróżnia się szczegółowością i drobiazgowością – dokładnie opisuje wszelkie aspekty związane z prowadzoną działalnością. Wszystko po to, by: z jednej strony ułatwić realizowanie biznesu, a z drugiej – by zapewnić franczyzodawcy ochronę jego koncepcji, itp.

Warto mieć świadomość, że konstrukcja i zawartość podręcznika operacyjnego uzależniona jest zarówno od branży, jak i samej marki.

  • Usługi świadczone przez franczyzodawców

W skład pakietu franczyzowego wchodzą także usługi świadczone przez franczyzodawców na rzecz franczyzobiorców. Zakres usług jest różnorodny – w zależności od rodzaju prowadzonej działalności oraz od sposobu jej organizacji. Elementem wspólnym dla każdej branży są zwykle usługi związane z organizacją i przeprowadzeniem szkolenia wstępnego, pomoc w wyborze lokalizacji, zamówienie pierwszej dostawy towarów. Niekiedy pakiet usług może być rozszerzony, np. o pomoc w remoncie lokalu, zamówienie i montaż wyposażenia, rekrutację personelu czy wsparcie przy akcji promocyjnej towarzyszącej otwarciu punktu handlowego.

  • Opłaty franczyzowe

W ramach podpisanej umowy, franczyzobiorca zobowiązuje się dokonywać opłat franczyzowych ma rzecz franczyzowdawcy. Wysokość oraz ich strukturę określa franczyzodawca. Najczęściej jest to: opłata wstępna franczyzowa, bieżąca opłata franczyzowa, wpłata na wspólny fundusz marketingowy.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Skomentuj »