Jak uniknąć pułapek w umowie leasingu?

Wlasny Biznes 5 listopada 2015 0
Jak uniknąć pułapek w umowie leasingu?




Podpisując umowę leasingu, leasingobiorca bierze na siebie wiele zobowiązań, nie tylko konieczność uiszczania zgodnie z terminem wskazanym w umowie, rat leasingowych wraz z odsetkami, ale i szereg innych powinności. Jak uniknąć pułapek, jakie czekają na niego przy okazji zawierania umowy leasingowej?

Umowa leasingu

Przepisy zawarte w art. 709(1)-709(18) Kodeksu Cywilnego regulują prawne zasady zawierania umów leasingu. Jej stronami jest leasingobiorca i leasingodawca, nazywani również korzystającym i finansujący. Leasingodawca zobowiązuje się na mocy umowy leasingowej oddać oznaczoną rzecz do używania na określony okres czasu korzystającemu. W zamian leasingobiorca musi opłacać raty leasingowe we wcześniej ustalonej wysokości. Wynagrodzenie pieniężne dla finansującego musi być równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Należy dokładnie czytać przedstawiane nam umowy leasingu, aby nie podpisać dokumentu, w którym znajdą się niekorzystne dla leasingobiorcy zapisy.

Klauzule zakazane w umowie leasingu

Kodeks cywilny wskazuje, jakie klauzule nie mogą znaleźć się w umowie leasingu. Są to tzw. klauzule zakazane. Leasingodawcą w umowie leasingu może być wyłącznie firma do tego uprawniona (np. http://www.rl.com.pl/), czyli przedsiębiorca. Umowa będzie zawarta zgodnie z prawem i będzie ważna, jeśli zostanie podpisana. Nie można zawrzeć umowy leasingu ustnie.

Przykładem klauzuli zakazanych jest stawianie przez leasingodawcę warunku odstąpienia od umowy, zapłacenia kary pieniężnej. Innym przypadkiem jest wyłączenie odpowiedzialności leasingobiorcy za środek trwały, który pozostaje jego własnością. Zasadniczo leasingodawca powinien odpowiadać za wady w środku trwałym, gdy powstały one na skutek okoliczności, za które finansujący ponosi odpowiedzialność. Klauzula dokonująca jej wyłączenia będzie niedozwolona.

Ponadto, stan przedmiotu leasingu w momencie wydawania go przez finansującego leasingobiorcy powinien być nienaganny. Korzystającemu przysługuje prawo do otrzymania odpisu gwarancji otrzymanej od zbywcy lub producenta, odpisu umowy ze zbywcą lub odpisów pozostałych dokumentów, jakie związane są z umową.

Uwaga!

Nawet jeśli z winy finansującego przedmiot leasingu zostanie wydany później, niż ustalono to w umowie, okres jej obowiązywania oraz termin spłaty nie są automatycznie przedłużane. Leasingobiorca musi zapłacić ratę leasingową, pomimo, że być może nie będzie korzystał z przedmiotu leasingu w pierwszym miesiącu trwania umowy.

Wytyczne dla korzystającego

Leasingobiorca jest zobowiązany do przestrzegania zasad użytkowania przedmiotu leasingu i do utrzymywania go w należytym, dobrym stanie. Nawet jeśli w umowie nie określono precyzyjnie, co to oznacza, korzystający powinien użytkować sprzęt w taki sposób, który odpowiada przeznaczeniu i właściwościom tej rzeczy. Nie może zmienić zastosowania przedmiotu leasingu w trakcie trwania umowy – bez zgody finansującego.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Skomentuj »