Dotacje „Paszport do eksportu”

Wlasny Biznes 17 czerwca 2015 0
Dotacje „Paszport do eksportu”




W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, finansowanego z Unii Europejskiej, przedsiębiorcy mogą starać się o uzyskanie dotacji w ramach działania 6.1 „Paszport do eksportu”. Kwota dotacji, jaką można uzyskać w tym działaniu wynosi od 1 zł do 210 tys. zł. Dotacja może objąć 80% wydatków kwalifikowanych.

Kto ma szansę na dotację?

Dotacje kierowane są do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które muszą mieć maksymalnie 30% udział eksportu w sprzedaży. Jeśli więc przedsiębiorstwo obecnie jest nastawione głównie na eksport produkowanych towarów czy usług, nie będzie mogło skorzystać z programu „Paszport do eksportu” i uzyskać dotację.

Beneficjentem programu mogą zostać przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 250 osób, w których roczny obrót jest nie większy niż 50 mln euro. Dodatkowo, firma musi być prowadzona na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i w kraju posiadać swoją siedzibę.

Jakie projekty mają szansę na dotację?

POIG działanie 6.1 „Paszport do eksportu” może przynieść dotację dla projektów mających na celu utworzenie i realizację Planu Rozwoju Eksportu. Firmy mogą liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o dotację wówczas, gdy w ich zamiarze jest poszerzenie współpracy z dotychczasowymi zagranicznymi partnerami, zwiększenie udziału eksportu w całkowitej sprzedaży lub zwiększenie rozpoznawalności produktów danej marki poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Generalnie, projekty mogące przyczynić się do zwiększenia polskiego eksportu oraz liczby przedsiębiorstw w Polsce, które opierają swoją działalność o eksport, mają szansę na uzyskanie dotacji w ramach działania 6.1 „Paszport do eksportu”.

Jak spożytkować dotację?

Beneficjenci, którzy uzyskali dotację z działania „Paszport do eksportu” mogą wydatkować je na między innymi:

  • Budowę wizerunku firmy i marki produktów poza granicami polski,
  • Znalezienie partnerów na rynku zagranicznym,
  • Prezentację oferty i udział w targach branżowych za granicą,
  • Doradztwo w przygotowywaniu Planu Rozwoju Eksportu,
  • Organizację i udział w zagranicznych wyjazdach z misją gospodarczą,
  • Spełnienie wymogów formalnych przy eksporcie polskich towarów na rynki zagraniczne.

Wnioski o dotację należy składać w Regionalnej Instytucji Finansującej, a nabór prowadzi właściwie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – PARP.

0.00 avg. rating (0% score) – 0 votes

Skomentuj »